A kizárólag Zöldáramot használó III. MVM Energia Futamon napelemes autók, különleges prototípusok, átalakított szériaautók, elektromos versenyautók és motorok fejlesztői mellett hírességek is rajthoz álltak, hogy bemutassák a hazai zöld innovációkat, fenntartható közlekedési lehetőségeket. Az Európai Mobilitási Hét kiemelt hazai rendezvényének fővédnöke Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter volt. A napenergiával, sűrített levegővel, akkumulátorral és emberi erővel hajtott járművek, átalakított, környezetbarát szériaautók, különleges prototípusok, versenyautók, valamint elektromos gokartok tucatjai robogtak végig a város egyik legimpozánsabb terén a harmadik budapesti MVM Energia Futamon, amelyet több ezren követtek figyelemmel a helyszínen és az internetes közvetítés segítségével.
„Sikeres, regionálisan is meghatározó, integrált nemzeti energetikai társaságcsoportként az MVM aktívan hozzájárul a nemzetgazdaság növekedéséhez. A fenntarthatóság három, egyformán fontos pillére a környezet védelme, a gazdaság fejlődésének támogatása és a társadalmi célok megvalósítása. Magyarország érdeke, hogy hosszú távon egyensúlyt teremtsen a három pillér között, éppen ezért az MVM erkölcsi kötelessége, hogy piaci súlyához mérten részt vállaljon az össztársadalmi ügyek támogatásában, így a lakosság környezettudatosságának növelésében is,” mondta Baji Csaba, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A fiatal mérnökök által fejlesztett futurisztikus járművek nem csupán a győztesnek járó elismerésért küzdöttek. A versenyző csapatok fejlesztéseiken keresztül bemutatták, hogy a károsanyagkibocsátás-mentes közúti közlekedés megvalósítható, elérhető és feltétlenül szükséges a környezetbarát jövő, a fenntartható fejlődés érdekében. A folyamatosan megújuló seregszemlén évről-évre több felsőoktatási intézmény indít csapatot különböző kategóriákban. Idén már országszerte öt jelentős műszaki hagyományokkal rendelkező egyetem csapata versengett.
„Társaságcsoportunk maga is példát mutat a klímavédelem terén: az MVM Hungarowind szélerőmű-parkja mellett, 2011-ben bevezettük a garantáltan megújuló forrásból származó Zöldáram termékeinket, és több környezetbarát villanyautót is vásároltunk. Mindezen felül a paksi atomerőmű évente 2 millió ember oxigénszükségletét, vagyis a magyar erdők éves oxigéntermelését takarítja meg azáltal, hogy nem bocsát ki üvegházhatást okozó gázokat. Támogatási programja keretében az MVM hazai fejlesztésű és gyártású, szolár parabola elven működő napenergia-hasznosító berendezéseket adományozott immáron 10 szociális, egészségügyi és oktatási intézménynek,” húzta alá Horváth Péter, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója.
A rendezvény célja mellett több magyar híresség is kiállt. A hírességek Famous Futamán a címvédő Kovács Kokó István olimpiai és világbajnok ökölvívó mellett Kozmann György világbajnok, olimpiai bronzérmes kenus harmadszor szállt ringbe, az idén másodszor induló Lepe, a Balkan Fanatik frontembere és Horváth Gáspárral, az Irie Maffia zenei vezetője, Janicsák Veca énekesnővel, Delov Jávorral, a Random Trip alapítójával és Csipával, a Hooligans énekesével a halk, mégis nagyon gyors elektromos gokartokkal. A nem mindennapi száguldást szoros küzdelemben Kokó nyerte, megvédve bajnoki címét, Kozmann György, Delov Jávor és Janicsák Veca előtt.
„Az elismerés nem csak a versenyen nyújtott teljesítményért jár a csapatoknak, hanem az élhetőbb környezet, a fenntartható jövő érdekében végzett többéves kutatómunkáért és a megvalósításba fektetett energiáért is. Társaságcsoportunk fontos célja, hogy támogassuk a környezetvédelemi fejlesztéseket, az innovációt és a fiatal mérnökök munkáját. A fenntarthatóság, a környezetközpontú szemlélet fejlesztése és az új generáció mérnökeinek járműipari innovációi izgalmas, hatásos módon találkoznak egy látványos rendezvényen, az MVM Energia Futamon,” mondta Felkai György, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. kommunikációs igazgatója.
Az MVM Zrt. meggyőződése, hogy a lakosság környezettudatos gondolkozását leginkább úgy formálhatjuk, ha lehetőséget teremtünk arra, hogy élményszerűen, személyes tapasztalás útján ismerkedjenek meg a ma és a közeljövőben elérhető, tiszta üzemű, alternatív hajtású járművekkel.
A rendezvény egyik legnépszerűbb versenyén, a napenergia meghajtású járművek és tanulmányautók futamán a napelemes meghajtást emberi erővel kombináló hibrid jármű, a Pannonrider 4.0 végzett az élen. A tervező-versenyző elmondta, hogy a jármű nem csak gyors, de költséghatékony, csendes, és energiatároló képessége miatt sötétben is üzemel.
Idén a szórakoztató ismeretterjesztés új eleme volt a paksi atomerőmű és az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. közös kiállítása, a nyári fesztiválokon nagy népszerűségnek örvendő Jövőnk Energiája Interaktív Kamion. A látogatók kipróbálhatták, hogy milyen érzés a hazai energiatermelés több mint 45 százalékát adó atomerőművet működtetni, illetve hogyan sötétülne el az ország és hogyan nőne az áram ára, ha csökkentenék az erőmű teljesítményét. Az érdeklődők a kiállításon megismerhetik a világ összes működő atomerőművét, a három évtizede biztonságosan működő Paksi Atomerőmű történetét és jövőjét, a magyar villamosenergia-hálózatot, valamint Paks és környezete színes élővilágát, amelyekről az érdeklődőknek filmet is vetítenek.
Az MVM Csoport 2011-ben hívta életre az MVM Energia Futam rendezvénysorozatot. Az első Futammal Budapesten, az Andrássy úton az európai fővárosok között elsőként szerveztek versenyt az alternatív hajtású járműveknek. A hatalmas érdeklődésre tekintettel a tavalyi II. MVM Energia Futamon már a Lánchíd pesti hídfőjénél száguldottak a napelemes autók, a különleges prototípusok, az átalakított szériaautók, valamint az elektromos versenyautók és motorok. A Futam látogatói 2012-ben az MVM Jövő Hídja programjain a fiatal magyar mérnökök környezetvédelmet és fenntartható fejlődést támogató találmányaival, tudományos eszközeivel is megismerkedhettek. Ezek közül is kiemelkednek a már kereskedelmi forgalomban is kapható villanyautók, amelyek a következő évtizedek során forradalmasíthatják a városi közlekedést, és ezzel Magyarország villamosenergia-igényének jelentős növekedését, ugyanakkor az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenését is előidézhetik.