Olcsóbb élet? Így takarékoskodjunk otthonunkban a vízzel!

Korábban már csokorba gyűjtöttük, így most pontba szedve adjuk közre a listát, mik is az alapvető módszerek. Ettől függetlenül aki tud még egyéb módszereket, ne habozzon, írja be a cikk utáni kommentek közé.  A takarékoskodás közvetlen előnye az, hogy másban is elkezd az ember gondolkodni, pl. hogy hogyan takarékoskodjon az árammal. Egy ismerősöm pl. eleve úgy tervezte a házát, hogy a villanykapcsolókat ötéves gyermeke is elérje, így már a csemete is megtanulhatja, hogy feleslegesen sehol se égjen a villany.

Legközelebb az árammal való takarékoskodásról írunk.

Egyik nagy vízpazarló eszközünk az angol WC. Ha tartályos, alakíttassuk át vagy cseréljük ki víztakarékossá. A nyomógombos vagy csapos megoldás is jó. Hamarosan meglátjuk, hogy a vízszámlánk csökkenni fog!

Mosdjunk, vagy zuhanyozzunk minden nap. A fürdés vízigényesebb módszer, ha mégis ezt választjuk, kevés vízben tegyük, és langyos vízzel gyorsan öblítsük le magunkról a szappanhabot. Ha azonban hűvös és nyugodt napunk volt, nem is sportoltunk, akkor elég mosdani reggel és este is. A bőrünknek árt, ha mindennap kiázik a vízben.

Ha télen zuhanyzás helyett mégis veszünk egy jól eső meleg fürdőt, a kádból a vizet ne eresszük le azonnal, így az leadja a maradék hőt így melegen tartva a fürdőszobát. Télen látogassunk el fürdőinkbe! A világon nálunk találhatóak talán a legszebb termálvizes fürdők!

A vizek tisztaságának megőrzése érdekében a mérgező anyagokat: gyógyszert, permetszert, oldószert, háztartási vegyszereket, vagy ezek kiürült flakonját, dobozát helyezzük el a megfelelő gyűjtőhelyeken. A talajvízbe oldódó mérgeket előbb-utóbb víz vagy étel formájában elfogyasztva magunkat mérgezzük meg.

A lejárt gyógyszert a patikákban kihelyezett gyűjtőedénybe kell elvinni, hisz veszélyes hulladék!

Fogmosáskor használjunk fogmosó poharat, és csak akkor nyissuk meg a csapot, ha tényleg szükséges.

A mosó – és a mosogatógépet mindig akkor indítsuk be, ha már tele vannak!

Gyűjtsünk esővizet a locsoláshoz, autómosáshoz! A növények öntözésére az esővíz remekül megfelel.

Gyűjtsünk esővizet! Az így begyűjtött víz locsolásra, kültéri tisztításra is használható, de szűrés és tisztítás után akár mosásra, fürdésre is használható!

Ügyeljünk a lakás tisztaságára, hogy kevesebbszer kelljen felmosni!

A locsolást este vagy kora reggel végezzük el a kertben, így nem érhetik égési sérülések növényeinket és a párologtatás alacsonyabb a hajnali és esti órákban.

Klímánknak megfelelő növényeket ültessünk a kertbe! A ma divatos gyepek hatalmas mennyiségű vizet kívánnak, és ennek nagy részét elpárologtatják! Árnyékoljunk növényeinkkel. Például egy hársfa, vagy diófa árnyéka, kiválóan hűsíti a házat nyáron, az alatta lévő növényeket kevésbé kell locsolni.

Konyhakertünkben alkalmazzunk zöld mulcsolást. Ezzel a módszerrel vegyszerek nélkül tarthatjuk távol a gyomokat és a növények vízháztartása is javul.

Ne mosogassunk folyóvízben. Folyóvizet csak az öblítésnél érdemes használni, ott is csak mértékkel! Érdemes először a kevésbé szennyezett poharakkal kezdeni a mosogatást, haladva az egyre piszkosabb edények felé.

Akinek módjában áll, használjon szürke vizet a WC öblítéshez! Ha erre lehetőség nincs, akkor a meglévő tartályba helyezhetünk egy kisebb téglát, vagy az úszó karját is meghajlíthatjuk úgy, hogy egy-egy öblítés után kevesebb vízzel töltődjön fel a tartály.

Aki teheti, építsen komposztáló toalettet! Így a háztartás vízhasználata harmadára csökkenhet

Forrás: utajovobe.eu